Özel Öğretim Kurumlarının Ücret Sınırlamasına İlişkin Yeni Düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 53. maddesi gereği; Özel Öğretim Kurum öğrenci ve kursiyer ücretlerini belirlerken; belirttikleri eğitim ve öğretim imkanlarına, yatırım ve hizmetleri ile işletme giderlerine göre tespit eder.

2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile okulların ara sınıfında öğrenim gören öğrenciler için eğitim ücreti, öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine bir önceki yılın ortalama (Y.İ.- ÜFE + TÜFE)/2 oranında en fazla %5 oranında artış yapılacağı belirtilmiştir. Ancak bu hüküm de değiştirilmiştir.

06.01.2023 tarihli 32065 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile eğitim ücretine bir önceki yılın ortalama (Y.İ.- ÜFE + TÜFE)/2 oranında en fazla %5 oranında artış yapılacağı hükmü kaldırılmıştır.

Son yapılan değişiklik ile okulların ara sınıflarının eğitim ücreti bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen, okulda devam eden öğrencilerin ücreti ise öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine yapılacak artış oranı, yılsonu TÜFE oranı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenen oranı aşmayacak şekilde tespit edileceği düzenlenmiştir.

Av. Arb. Özge Engüzel

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir