Alkol Testinin Hastanede Yapılmaması Adil Yargılanma Hakkının İhlalidir

Anayasa Mahkemesi’nin 202/2395 numaralı başvurusunda; alkol testinin hastanede yapılması talebinin reddedilmesini, adil yargılama hakkı kapsamında silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkelerinin ihlali olduğuna 01.02.2023 tarihinde karar verdi.

Karara konu olayda, trafik kontrolünde alkol metre ile yapılan ölçümde 1.09 promil alkollü olduğu tespit edilen başvurucunun sürücü belgesine 2 yıl sürücü el konulması ile idari para cezası uygulanmıştır.

Başvurucu, alkol test cihazının kalibrasyonunun hatalı olduğu gerekçesiyle Devlet Hastanesine başvurarak alkol testi yaptırmak istemiştir. Ancak hastane bireysel başvuru halinde alkol ölçümü yapılmamasına ilişkin Valilik genelgesi gereği ölçümü yapmamıştır.

Yeniden ölçüm yapılmaması nedeniyle kendini ispatlama olanağının elinden alındığı, mahkemeye başvurunun etkin bir savunma hakkı sağlamadığı, Valilik genelgesi nedeniyle lehine delil toplama imkânının ortadan kalktığı böylece adil yargılama hakkının ihlal edildiği gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi’ ne başvurulmuştur.

Silahların eşitliği ilkesi; taraflar arasında denge sağlanması, taraflardan birinin diğerine göre daha zayıf bir duruma düşürülmeksizin her iki tarafın da savunmasının dayanağını oluşturacak delilleri sunma imkânı tanınmasıdır.

Çelişmeli yargılama ilkesi ise; bir görüşün ya da talebin dosyaya girmesi, yargılamaya etkili olacak şekilde tarafların dava dosyası hakkında bilgi sahibi olması ve yorum yapma hakkının bulunmasıdır.

Karara konu olayda; başvurucunun talep ettiği delil, Valilik genelgesi nedeniyle ile engellenmiştir. Başvurucunun kendisinin elde etme imkânı bulunmayan delilin aksini ortaya koyma imkânı sunulmamıştır. Böylelikle, başvurucu dezavantajlı bir duruma düşürülmüş olup yargılamada silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkeleri ihlal edilmiştir.

Anayasa Mahkemesi, başvuruya ilişkin adil yargılama hakkı kapsamında silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkelerinin ihlal edildiğine karar vermiştir.

Av. Arb. Özge Engüzel

 

Web sitemizdeki makale ve içeriklerin tüm hakları Av. Arb. Özge Engüzel’ e aittir. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. İçeriklerde yer alan her türlü bilgi, sadece bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup hiçbir şekilde hukuki tavsiye niteliğinde değildir ve bu şekilde yorumlanamaz. İçeriklerin tamamı sadece kişisel ve gayri ticari amaçlarla yayınlanmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir