Deprem Bölgesinde Alınan OHAL Kararı Sağlık Alanında ve Kamu Personellerine İlişkin Getirilen Düzenlemeler

Tarihimizin en büyük felaketi olan 6 Şubat 2023’te yaşanan merkez üssü Kahramanmaraş olmak iki büyük depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Deprem nedeniyle etkilenen illerimizde olağanüstü hal ilan edildi. Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerimizde 08.02.2023 saat 01:00’dan itibaren 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi. Ohal kapsamında düzenlemeler ile yeni tedbirler getirildi.

Sağlık Alanında Alınan Tedbirler
13.02.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 121 numaralı Kararname ile ilan edilen olağanüstü hal kapsamında sağlık alanında bazı tedbirler alınmıştır.

Kararnameye göre mesleğini serbest olarak yapan eczacılar, tıbbi cihaz satan merkezler, optisyenlik müessesesi, ısmarlama protez ve ortez merkezi, işitme cihaz merkezleri, diş protez labaratuvarları işletenlere valilikçe uygun görülen yerlerde ve mobil araçlarda, Sağlık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslara göre faaliyet izni verilecektir.

Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde serbest eczaneler, ilaç takip işlemlerinden muaf tutulabilecek. Ancak kırmızı ve yeşil reçeteye tabi ilaçlar için reçetelerin defter kaydı yapılarak ve bir sureti saklanmak suretiyle verilecektir.

Yine bu illerde tıbbi cihaz satış merkezleri, optisyenlik müessesesi, ısmarlama protez ve ortez merkezi, işitme cihaz merkezleri, diş protez labaratuvarları ürün takip sistemi bildirimlerden muaf tutulabilecektir.

Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirler
15.02.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 122 numaralı Kararname ile ilan edilen olağanüstü hal kapsamında kamu personeline ilişkin bazı tedbirler alınmıştır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar ilgili mevzuattaki kısıtlama ve şartlara bağlı kalmaksızın ihtiyaç duyulması halinde Ohal kapsamındaki illerde geçici olarak görevlendirilebilir. Geçici kurumda çalışılan süreler kendi kurumlarında geçirilmiş sayılır. Geçici personeller, çalıştıkları kurumun mevzuatına uymak zorundadır.

Av. Arb. Özge Engüzel

 

Web sitemizdeki makale ve içeriklerin tüm hakları Av. Arb. Özge Engüzel’ e aittir. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. İçeriklerde yer alan her türlü bilgi, sadece bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup hiçbir şekilde hukuki tavsiye niteliğinde değildir ve bu şekilde yorumlanamaz. İçeriklerin tamamı sadece kişisel ve gayri ticari amaçlarla yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir