Depremden Hasar Alan Binaların Elektrik ve Doğal Gaz Borçlarına Ertelendi

Resmi Gazete’de 21.03.2023 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile deprem bölgesindeki elektrik ve doğal gaz aboneliklerine ilişkin yeni düzenlemeler getirildi.

Elektrik Aboneliklerine İlişkin Erteleme Kararı

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep’e bağlı İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde kullanılabilir durumda olan elektrik aboneliklerinin tahakkuk etmiş borçların tahsilatı 31.05.2023 tarihine kadar ertelenmiştir. Bu tarihe kadar olan kullanımlar gecikme faizi işletilmeksizin Haziran 2023’ten itibaren 6 eşit taksitle tahsil edilecektir. Erteleme ve taksitlendirme işlemi için başvuru yapılmasına gerek yoktur.

Kararla gelen erteleme hakkından

  • İletimden bağlı elektrik tüketicileri,
  • Orta gelirimden bağlı sanayi abone grubundaki tüketiciler,
  • Orta gelirimden bağlı kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer abone grubundaki tüketiciler haricindeki tüketiciler yararlanabilir.

Doğal Gaz Aboneliklerine İlişkin Erteleme Kararı

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep’e bağlı İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ilgili bölgelerin doğal gaz dağıtım veya tedarik şirketlerinden doğal gaz temin eden tüm konut aboneleri ile yıllık kullanımı 100.000 Sm3 ve altında olan tüm tüketicilerin doğal gaz aboneliklerine ilişkin tahakkuk etmiş borçların tahsilatı 31.05.2023 tarihine kadar ertelenmiştir. Bu tarihe kadar olan kullanımlar gecikme faizi işletilmeksizin Haziran 2023’ten itibaren 6 eşit taksitle tahsil edilecektir. Erteleme ve taksitlendirme işlemi için başvuru yapılmasına gerek yoktur.

Cumhurbaşkanı Kararı ile getirilen bu düzenlemeler 06.02.2023 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 21.03.2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Av. Arb. Özge Engüzel

 

Web sitemizdeki makale ve içeriklerin tüm hakları Av. Arb. Özge Engüzel’ e aittir. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. İçeriklerde yer alan her türlü bilgi, sadece bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup hiçbir şekilde hukuki tavsiye niteliğinde değildir ve bu şekilde yorumlanamaz. İçeriklerin tamamı sadece kişisel ve gayri ticari amaçlarla yayınlanmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir